لطفا صبر کنید ...
به مجموعه فروشگاهی صنعت و هنر خوش آمدید!

همه چیز درباره سنگ عقیق (Agate) و انواع آن


1- تاریخچه مختصر درباره سنگ عقیق (فهرست مطالب)

گفته می شود اولین بار ثئوفراستوس فیلسوف بزرگ یونانی‌ این سنگ را در قرن چهارم در رودخانه دیریلیو یا آکایتس (Achates) واقع در سیسیل ایتالیا بزرگترین جزیره دریای مدینترانه کشف کرد. کاسه ها و ظروف ساخته شده از جنس این سنگ در دوران امپراتوری بیزانس (روم شرقی – قسطنطنیه) بسیار محبوب بودند و جمع آوری این کاسه ها در خانواده های ثروتمند اروپا در دوره رنسانس رواج داشته که امروزه در بسیاری از موزه ها نظیر لوور فرانسه این ظروف و یا کاسه های ساخته شده بسیار مورد اهمیت قرار می گیرند و از آنها نگهداری می شود. Sanat o Honar - صنعت و هنر - نمونه کاسه ساخته شده از سنگ عقیق سنگ عقیق یا آگایت (Agate) از سنگ های نیمه قیمتی بحساب می آید. این گوهر از جمله کانی ‌هایی می باشد که از چند عنصر شیمیایی تشکیل شده است. ترکیب شیمیایی آن سیلیس (سیلیسیم دی‌اکسید یا سیلیکا يا سيليس با فرمول شیمیایی SiO2) است و البته گاهی عناصری نظیر آلومنیوم، کلسیم، منیزیم نیز در کنار آن قرار می‌گیرد و دارای سه نوع بافت نیمه شفاف، مات و دارای جلای شیشه ‌ای است. از سه هزار سال پیش مصری ‌ها از سنگ عقیق برای ساختن مهره، انگشتری و تزئین ظروف استفاده می‌کردند. با توجه به خاصیت سنگ عقیق این سنگ در گذشته بسیار مورد استفاده قرار می گرفت و امروزه نیز محبوبیت فراوانی دارد و بهترین خاصیت سنگ عقیق تاثیر معنوی و روحی آن است که در روایات اسلامی نیز آمده اس که در ادامه به این مقاله به آن اشاره شده است.

جالب است بدانید که تراش نگین های جواهری سنگ عقیق از ابتدای قرن شانزدهم در آلمان به طور رسمی آغاز شد. امروزه ایدار-اوبراشتاین (Idar-Oberstein) در آلمان از بهترین مراکز تراش کاری این گوهر در جهان است و روزانه حجم زیادی از انواع سنگ های قیمتی از تمام دنیا جهت تراش کاری و حکاکی وارد ایدار می شود.

2- انواع سنگ عقیق (فهرست مطالب)

Sanat o Honar - صنعت و هنر - انواع سنگ عقیق این گوهر رنگارنگ در بیش از ۳۰ رنگ مختلف در طبیعت دیده می شود. این کانی با توجه به کیفیت رنگ و پدیده هایی که نشان می دهد، در زمره سنگهای نیمه قیمتی قرار می گیرد. دامنه وسیعی از رنگ مانند سفید، خاکستری، قهوه ای، قرمز، صورتی و حتی سیاه در آنها دیده می شوند. از جمله عوامل اصلی تأثیرگذار در رنگ آن می توان به ساختار میکروسکوپی آنها و به ویژه حضور عناصر فلزی رنگ زا مثل آهن، کروم، مس، تیتان، منگنز، کبالت و نیکل اشاره کرد.

Sanat o Honar - صنعت و هنر - انواع دیگری از سنگ عقیق سنگ عقیق دارای گوناگونی و انواع زیادی است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره شده و توضیح مختصری درخصوص هریک ارائه شده است:

2-1– خزه ای

این نوع از عقیق دارای محتویاتی از بلورهای سبزرنگ به شکل خزه می باشد.

Sanat o Honar - صنعت و هنر - سنگ عقیق خزه ای

2-2– شجری (مُشا)

به رنگ خاکستری یا بی‌رنگ و نیمه ‌شفاف است که بر روی سطح آن اشکال درخت گونه نقش بسته است.

Sanat o Honar - صنعت و هنر - سنگ عقیق شجری (مُشا)

2-3- چشمی

این نوع از لایه ‌های دایره گونه موازی هم که دارای یک نقطه تیره رنگ در مرکز هستند، تشکیل شده است.

Sanat o Honar - صنعت و هنر - سنگ عقیق چشمی

2-4- آبدار

در این نوع سنگ مقداری آب وجود دارد که به زمان پیدایش آن مربوط است و در تراش ‌های نازک از سنگ، آب داخل آن قابل رویت می باشد.

Sanat o Honar - صنعت و هنر - سنگ عقیق آبدار

2-5- مجوف

سنگی که دارای حفره ‌های متعدد و توخالی زیادی است.

Sanat o Honar - صنعت و هنر - سنگ عقیق مجوف

2-6– دژی

نوعی که رو یا درون آن آن نقشه ‌ای مانند دژهای قدیمی وجود دارد.

Sanat o Honar - صنعت و هنر - سنگ عقیق دژی

2-7- منظره ای

درون این نوع اشکالی به شکل درختان و مناظر طبیعی مشاهده می گردد.

Sanat o Honar - صنعت و هنر - سنگ عقیق منظره ای

2-8- لایه ای یا نواری

در این نوع، لایه ‌های سنگ موازی با یکدیگر می باشند.

Sanat o Honar - صنعت و هنر - سنگ عقیق لایه ای یا نواری

مواردی که در بالا گفته شدند مهم ترین نوع از انواع سنگ عقیق هستند و همچنین میتوان به نوع آبی هلی، بنفش سلوی، آبی نواری و نوع آتشی به عنوان دیگر انواع سنگ عقیق اشاره کرد.

3- مشخصات علمی و فیزیکی سنگ عقیق (فهرست مطالب)

سنگ عقیق از انواع بسیار دانه ریز یا مخفی بلور کوارتز می باشد. درواقع این سنگ متعلق به خانواده كوارتزهای رشته ای و گروه کلسدونی (Chalcedony) است. سختی عقیق بین 6.5 تا 7 درجه در مقیاس مو است. این گوهر معمولاً از نوارهای پی در پی کلسدونی و كوارتز تشکیل می شود که به سبب وجود اکسیدهای فلزی به رنگ های متفاوت ظاهر می شود. در جدول زیر مشخصات فیزیکی سنگ عقیق آورده شده است:

خصوصیات سنگ عقیق
رنگ متنوع
رنگ خاکه سفید
ترکیب شیمیایی سیلیکات SiO2
شفافیت مات تا شفاف
رخ ندارد
شکستگی ناصاف
جلا روغنی
ضریب شکست نور 1.53 – 1.54
شکست دوگانه تا 0.04
سختی (مقیاس موس) 6.5 - 7
وزن مخصوص 2.60 – 2.64
سیستم کریستالی تری گونال و میکروکریستالین
فلورسانس گوناگون در نوارها، نسبتا قوی: زرد و آبی و سفید

4- نحوه تشکیل سنگ عقیق (فهرست مطالب)

سنگهای عقیق از ته نشین شدن سیلیس موجود در آب های زیرزمینی در حفرات موجود در سنگهای آتشفشانی آذرین تشکیل می شوند، این محلول ها بر اثر تبلور فازهای سیلیکاته در ماگمای (Magma) در حال سرد شدن و انباشت سیلیس در حفره توده سنگهای لاوا بوجود می آیند. هرچه حفره های میزبان بزرگتر باشند شانس تولید این گوهر در اندازه های بزرگتر بیشتر است. Sanat o Honar - صنعت و هنر - نحوه تشکیل سنگ عقیق این مواد ته نشین شده گاهی در اطراف دیواره های حفره، توالی نازکی از لایه های متراکم و مدور سیلیسی به وجود می آورند و در برخی مواقع این لایه ها از کف حفره به سمت بالا به صورت لایه های مسطح تشکیل می شود. این ساختمان های لایه ای یکی از ویژگی های این گوهر سنگ می باشد که با حضور ناخالصی های موجود در محلول مذکور، به رنگ های متفاوتی دیده می شود.

5- بهترین معادن سنگ عقیق در دنیا (فهرست مطالب)

Sanat o Honar - صنعت و هنر - نمونه سنگ عقیق راف به طور کلی منابع سنگ عقیق روی کره زمین فراوان می باشد، ولی یکی از کشورهایی که بالاترین مقدار منابع این گوهر در رنگ ها و طرح های مختلف در آن وجود دارد ایران است. شهرستان نمین که در اردبیل قرار دارد از جمله بزرگترین معادن این کانی در جهان هست. همچنین در خراسان و اطراف مشهد نیز بسیاری کوه ها و معادن غنی یافت می شوند. در ایران شهرستان هایی مانند تربت حیدریه واقع در شمال غربی (استان خراسان رضوی) در نزدیکی روستای بایگ منطقه ای تشکیل شده از آتشفشان های ائوسن تا نئوژن وجود دارد، که در حد فاصل تربت حیدریه تا روستای بایگ و فدیهه کانی سازی در برش ها مشاهده می شود. معادنی از این گوهر نیز در استان قم واقع است. این ذخیره از معادن معروف ایران است که هم اکنون در حال بهره برداری می باشد. عناصر هیدروترمال محبوس شده در حفرات و فضاهای خالی سنگ های آتشفشانی به مرور زمان باعث تشکیل و بلورهای کلسدونی شده اند. معدن خور در استان اصفهان: این معدن در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان خور قرار دارد و سنگی که از این منطقه استخراج میشود قدمت دیرینه ای دارد.

این گوهر در اوروگوئه، برزیل، ایتالیا، هند، چین، مکزیک، ماداگاسکار، مصر، اسکاتلند، آمریکا، کانادا و آلمان وجود داشته و تولید می شود. در آمریکا ایالت اورگن (Oregon) نوعی از این گوهر وجود دارد که به بذر طوفان مشهور است و سطوح خارجی شیار دار و گاهی شکل درونی ستاره ای دارد. گونه های برزیلی نیز برای حکاکی کردن عالی هستند.

6- خواص فیزیکی سنگ عقیق (تاثیر بر روی بدن) (فهرست مطالب)

Sanat o Honar - صنعت و هنر - خواص فیزیکی سنگ عقیق (تاثیر بر روی بدن) در کتب فارسی آورده شده است که اگر کشته آن را با آب و یا شربت میوه سیب حل کنید و استفاده نمایید برای جلوگیری از خونریزی معده، لخته شدن خون، کثرت حیض و همچنین درمان جنون، بیماریهای طحال و بسیاری بیماری دیگر مفید بوده و اثرات بسیار زیادی به همراه دارد. از دیگر خواص عقیق این است که سرمه‌ی ساخته شده از این سنگ، بینایی را تقویت و چشم ها را درخشان می سازد. این گوهر برای بند آوردن خونریزی لثه بسیار مفید بوده، و دندان ها را محکم می نماید و این موارد از مهمترین خواص سنگ عقیق برای بدن است و میتوان با تهیه هر یک از انواع عقیق از خواص سنگ عقیق بهره مند شد. اما اگر معده شما ضعیف می باشد سعی کنید از این سنگ استفاده نکنید چرا که ممکن است این خاصیت سنگ عقیق شما را آزار دهد.

7- خواص متافیزیکی سنگ عقیق (تاثیر بر روح و روان) (فهرست مطالب)

Sanat o Honar - صنعت و هنر - خواص متافیزیکی سنگ عقیق (تاثیر بر روح و روان) از عصرهای گذشته، قبایل و ملل کهن دنیا، این نگین را مقدس می دانسته اند و آن را از خود دور نمی ساخته اند، طبق باورشان سنگی بوده است که حرز و حامی انسان ها در مقابل بلایا و حوادث به ویژه در جنگ ها به شمار می آمده است. این گوهر ترس و خوف را دور میکند، دل را قوی می سازد، جانوران موذی و سمی دور گشته و آسیب نمی رسانند. از دیگر خواص عقیق تعالی، شادابی و آرامش روح و همچنین بر طرف شدن غم و غصه و ناراحتی های روحی می باشد. این انگشتر برای تقویت نقاط مختلف بدن (مراکز انرژی یا چاکراهای بدن) و همچنین برقراری تعادل و هماهنگی در آن ها بسیار مفید می باشد. استفاده از انگشتر عقیق اثری بسیار زیادی در زدودن انرژی های منفی از محیط دارد، همچنین سبب پاکسازی هاله ای از انرژی های منفی می شود.

8- فضایل سنگ عقیق در اسلام (فهرست مطالب)

Sanat o Honar - صنعت و هنر - فضایل سنگ عقیق در اسلام

• اولین سنگی که ایمان آورد!

پیامبر اکرم (ص) به علی (ع) فرمود: «ای علی! انگشتر را در دست راست کن تا از مقربان الهی باشی.حضرت علی (ع) پرسید: چه انگشتری را در دست کنم؟ پیامبر فرمود: عقیق قرمز؛ زیرا اوّلین کوهی بود که به وحدانیّت خداوند، به نبوت من و به وصی بودن تو یا علی و امامت فرزندان تو و اینکه بهشت برای محبان تو و شیعیان فرزندانت است، اقرار کرد».

امام صادق (ع) فرمود: «دوست دارم که هر مؤمنی پنج انگشتر را در دست داشته باشد (یکی از آنها) عقیق است و آن مخلص ترین نگین ها برای خدا و ما اهل بیت است و این خاصیت سنگ عقیق است».

• اولین سنگ ولایت مدار!

حضرت رضا (ع) فرمودند: «در روز غدیر، خداوند ولایت علی (ع) را بر آسمان های هفت گانه و سپس بر کوه ها عرضه داشت. اولین کوه هایی که به ولایت اقرار نمودند، سه کوه بود: کوه عقیق، کوه فیروزه و کوه یاقوت».

• ثناگوی الهی!

شخصی خدمت امام (ع) عرض کرد: «چه نگینی بر روی انگشتر بگذارم؟ حضرت فرمود: «ای بشیر! چرا از استفاده عقیق قرمز و زرد و سفید غافلی؟ زیرا این سه، سه کوه در بهشت هستند؛ عقیق قرمز بر در خانه رسول خدا (ص) سایه افکنده است و عقیق زرد بر خانه فاطمه زهرا(س) در بهشت و سفید نیز بر خانه امیرمؤمنان (ع) در بهشت سایه افکنده است و عقیق زرد بر خانه فاطمه زهرا(س) در بهشت و سفید نیز بر خانه امیرمؤمنان (ع) در بهشت سایه افکنده است و همه ی این خانه ها یکی است و به راستی این سه کوه، خدا را تسبیح و تقدیس و تمجید می گویند و برای دوستداران خاندان پیامبر (ص) آمرزش می طلبند».

• معراج!

پیامبر اکرم (ص) در خصوص شب معراج می فرمایند: «آن قدر به پروردگار نزدیک شدم که نزدیک تر از آن قابل تصور نیست. خداوند در آنجا با من میان دو کوه عقیق سخن گفت».

9- خواص سنگ عقیق در کلام ائمه و احادیث (فهرست مطالب)

در مورد خواص این گوهر روایات و احادیث زیادی وجود دارد که از ائمه اظهار بیان شده اند و با بررسی همین احادیث و روایات میتوان به نتیجه رسید که این گوهر چقدر نزد بزرگان دین با اهمیت است و استفاده از آن سبب خیر و برکت در زندگی ما خواهد شد.

• خاصیت فقرزدایی

حضرت صادق (ع) در مورد خواص سنگ عقیق فرموده اند که: «دستی که در آن، این گوهر باشد، بسیار عجیب است که از درهم و دینار (پول) خالی باشد».

همچنین در سخنی از امام باقر (ع) درباره انگشتر عقیق، آمده است: «عقیق سرخ زرد و سفید هر سه کوه هایی هستند در بهشت و هر که انگشتری از عقیق بدست کند به جز خیر و خوبی و وسعت رزق نمی‌بیند».

همچنین امام رضا (ع) فرموده اند که: «این نگین، فقر را از بین می برد و دست کردن آن، نفاق را دور می کند». و نیز فرمودنده اند که: «کسی که این انگشتر را در دست کند، فقیر نمی گردد».

• خاصیت وسعت رزق و روزی

امام باقر (ع) می فرمایند: «که هر کس یکی از انواع آن را در دست کند و شیعه ی اهل بیت نیز باشد، به جز خیر و خوبی و وسعت در رزق نمی بیند و بی نیاز از مردم خواهد شد».

• خاصیت افزایش ثواب

امیرمؤمنان علی (ع) در مورد خاصیت سنگ عقیق فرموده اند که: «دو رکعت نماز با این انگشتر، برابر با هزار رکعت نماز است که بدون این انگشتر خوانده می شود».

• خاصیت تسریع در اجابت دعا

امیرمؤمنان علی (ع) فرمودنده اند که : «دستی محبوب تر از دستی که در آن، این گوهر باشد، به سوی خدا برای دعا بلند نشده است»

همچنین حضرت صادق (ع) فرموده اند: «که خداوند دوست می دارد دستی که در دعا به سوی او بلند می گردد، در آن دست از این انگشتر باشد».

• خاصیت ایمنی از بلایا

امام علی (ع) فرمودند: «این انگشتر مایه ی برکت خواهد بود و ایمنی از بلاها خواهد آورد».

• خاصیت عاقبت به خیری

پیامبر اکرم (ص) فرمودند : «کسی که انگشتر عقیق در دست کند، عاقبت به خیرخواهد شد».

• خاصیت دوری از عذاب به شرط حبّ علی (ع)

امام کاظم (ع) فرموده اند که: «خداوند به خودش قسم یاد کرده است که هرگز دستی را که این انگشتر را پوشیده، عذاب نمی کند، به این شرط که ولایت علی (ع) را داشته باشد».

• خاصیت غم زدایی

رسول خدا (ص) فرموده اند که: «تا زمانی که انگشتر با این نگین در دست داشته باشید، حزن و اندوه بر شما وارد نخواهد شد و این جزئی از خواص سنگ عقیق است».

همچنین امام صادق(ع) درباره انگشتر عقیق فرمودند: «هر که انگشتری از عقیق بدست کند پریشان نشود و مادام که با خود دارد اندوهی به او نمی‌ رسد».

10- راه و روش تشخیص سنگ عقیق اصل از بدل (تقلبی یا مصنوعی) (فهرست مطالب)

Sanat o Honar - صنعت و هنر - راه و روش تشخیص سنگ عقیق اصل از بدل (تقلبی یا مصنوعی) بهترین راه برای تشخیص این موضوع مراجعه به کارشناسان این حوزه است اما همیشه متخصص سنگ ‌شناسی در دسترس ما نیست در ادامه این متن روش هایی که می شود نگین اصل را از تقبلی تشخیص داد، بیان شده است.

• وزن و سختی

معمولا سنگ های تقلبی سبک تر از سنگ های اصلی می باشند. همچنین عقیق فقط ۳ درجه سختی‌اش از الماس کمتر است ، بنابراین مقاومت سنگ آن باید بالا باشد و با یک ضربه کوچک نشکند یا ترک برندارد. بنابراین اگر نگین انگشتر یا گردنبند عقیق ای که خریده اید با یک ضربه کوچک خراش برداشته، متأسفانه احتمال تقلبی ‌بودن آن زیاد است. اگر موقع خرید، فروشنده بیش از حد معمول با ظرافت و حساسیت نسبت به سنگی که به شما نشان می ‌‌دهد برخورد کرد، همین مساله هشدار خوبی برای توجه بیشتر شما می باشد.

• میزان شفافیت

به میزان شفافیت سنگ دقت کنید. میزان شفافیت نوع طبیعی آن به خوبی نوع مصنوعی نیست. نوع طبیعی از مقداری هرج و مرج و بی نظمی در شفافیت برخوردار می باشد و بعضا می‌توان درون آن خطوط و ابرهایی دید، در حالی که در نوع مصنوعی از شفافیت بسیار خوبی برخوردار بوده که مثل شفافیت ظروف شیشه ‌ای می ‌باشد. اما با این وجود باید توجه داشت که سنگی که هم طبیعی باشد و هم بسیار صاف باشد وجود دارد و بسیار هم ارزشمند می باشد.

• رنگ

نگین طبیعی دارای رنگی روشن و متمایز است، در حالی که نوع بدلی از روشنایی کمتری برخوردار می باشد. سنگ طبیعی از رنگ های روشن و رگه های واضح برخوردار است. اگر با دقت به نوع طبیعی را مشاهده کنید، لکه های قرمز متراکم کوچک در نوارهای قرمز قابل مشاهده می باشد. نوع مصنوعی، دارای الگوی گلبرگی می‌باشد و همین مورد باعث متفاوت بودن قیمت سنگ عقیق اصل میشود. عقیق اصل رگه‌های نقطه‌ای، سوزنی، ابری و پر مانند دارد. حتی ممکن است این رگه‌ها از رنگ دیگری هم باشد. رگه‌های ایجاد‌شده در عقیق‌های مصنوعی ساختگی بوده و مثل رگه‌های معدنی، طبیعی و دلنشین نیستند.

• دما

این سنگ اغلب در تابستان خنک و در زمستان گرم است ، در حالی که دمای نوع مصنوعی این سنگ با تغییر دمای محیط تغییر می‌نماید و در روزهای گرم، گرم می‌شود و در روزهای سرد، سرد می‌شود، اما این روش همیشه هم پاسخگو نخواهد بود.

البته ذکر این نکته ضروری است که هیچ کدام از این روش ها روش دقیق و قطعی برای اثبات اصل یا مصنوعی بودن و یا تعیین قیمت سنگ عقیق اصل نمی باشد. بلکه بعضی روش ها ممکن است برای سنگی که اصل بوده درست نباشد و یا برای سنگی مصنوعی درست از آب دربیاید. در مجموع این فرآیند به طور قطعی نیازمند سال ها تجربه و کار در این زمینه می باشد و جالب است بدانید که حتی سنگ فروشان و بازاریان باتجربه نیز اغلب از تشخیص صد در صدی صحبت نمی کنند و صرفا نظر خود را بیان می کنند.

در خصوص تشخیص سنگ عقیق اصل از بدل آن به طور خلاصه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• انگشتر عقیق را با آتش نمی توان سوزاند.

• سنگ عقیق روی شیشه خط می اندازد.

• انگشتر عقیق در مقابل نور اشکالی همچون حباب یا کندوی زنبور از خود نشان می دهد.

• شی نوک تیز روی انگشتر عقیق اثری ندارد و ردی نمی اندازد.

11- نحوه نگهداری و شارژ سنگ عقیق (فهرست مطالب)

شاید برای شما این سوال پیش امده باشد که بهترین روش نگهداری سنگ عقیق چیست؟ آیا ممکن است سنگ عقیق کیفیت اولیه خود را از دست بدهد؟ چه موادی روی سنگ عقیق تاثیر منفی و نامطلوبی می گذارند؟ این نگین به ‌دلیل بافت کوارتزی خود به اندازه سنگ ‌فیروزه حساس نمی باشد یعنی موقع شست ‌وشوی معمول ظروف یا استحمام می‌توانید آن را همراه داشته باشید. با این حال بهتر است این گوهر را کمتر در معرض مواد شوینده، تغییرات دما و ضربه قرار دهید.

برای شارژ و تقویت خواص عقیق هم کافی است آن را ۲ ساعت در آب زلال قرار دهید و بعد به اندازه چند دقیقه زیرتابش مستقیم نور آفتاب بگذارید و این بهترین روش نگهداری سنگ عقیق می باشد. بطور کلی قرار دادن در آب و سپس مقابل نور خورشید یک روش نگهداری سنگ عقیق می باشد که توصیه شده است که شما با انجام این کار می توانید از خواص این گوهر برای مدت ها استفاده کنید و دیگر نیاز به تهیه مجدد یا تعویض آن نباشد.

12- قیمت گذاری و ارزش واقعی سنگ عقیق (فهرست مطالب)

این نگین یکی از پرطرفدار ترین سنگ ها در ایران و جهان است و به علت اهمیت خواصی که دارد استفاده از آن توصیه بسیاری شده است و با توجه به انواع عقیق که شامل عقیق سیاه، سفید، قرمز، سبز و همچنین زرد هستند قیمت سنگ عقیق اصل متفاوت است و با توجه به عواملی مانند: کمیابی، رنگ، وزن، مکان استخراج، نوع برش، میزان شفافیت، ناخالصی ها میتوان بر هرکدام قیمتی جداگانه در نظر گرفت. قیمت سنگ عقیق قرمز که یکی از محبوب ترین سنگ ها می باشد هم به همین شکل تعیین می شود اما بدلیل تقاضای زیاد برای نوع قرمز و مخصوصا نوع یمنی آن و کمیاب بودن آن باعث شده که قیمت عقیق قرمز نسبت به دیگر انواع آن بالاتر باشد. پس با بررسی تمام این عوامل و فاکتورها و قیمت سنگ عقیق تعیین می شود. با توجه به محبوبیت سنگ عقیق قرمز سنگ های تقلبی این رنگ نیز به وفور در بازار وجود دارند بنابراین توصیه می شود برای تعیین اصالت و قیمت سنگ عقیق قرمز به یک کارشناس مجرب و خبره مراجعه شود. باید توجه داشت که عواملی چون قدمت یا کهنه بودن نیز می تواند بر قیمت سنگ عقیق قرمز تاثیر بگذارد اما نه چندان زیاد.

مهمترین عوامل موثر بر قیمت سنگ عقیق عبارتند از:

• ابعاد

• رنگ

• میزان شفافیت یا همان آبدار بودن

• میزان خلوص

• اصالت (یمنی، خراسانی، برزیلی یا سایر مکان ها)

تماس با فروشگاه